Magazyn Jane’s Defence poinformował, że Polska chce zakupić kolejną partię czołgów podstawowych Leopard 2 z nadwyżek sprzętowych Bundeswehry. Kontrakt byłby częścią szerszego programu modernizacji polskich wojsk pancernych.

Magazyn powołuje się na oświadczenie ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka. Polska ma prowadzić negocjacje z Berlinem w sprawie zakupu stu pięciu Leopardów 2A5 i dziewięciu Leopardów 2A4 za mniej więcej 200 milionów euro. Razem z czołgami miałyby zostać dostarczone pojazdy wsparcia na podwoziu transportera opancerzonego M113, wozy zabezpieczenia technicznego Büffel i mosty towarzyszące Leguan. Zdaniem Jane’s pojazdy miałyby trafić do 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania. Brygada miałaby przekazać używane dotychczas czołgi PT-91 do innych jednostek, w których zastąpiłyby T-72. Ostateczna decyzja w sprawie pozyskania czołgów ma zostać podjęta jeszcze w tym miesiącu.

Z kolei 18 listopada upływa termin składania wniosków o udział w przetargu na modernizację już używanych przez polską armię Leopardów 2A4. Modernizacja do standardu Leopard 2PL będzie obejmować dwa warianty – podstawowy i rozszerzony. MON chciałby otrzymać pierwsze czołgi zmodernizowane do wariantu podstawowego do końca października przyszłego roku. Cały program modernizacji miałby zostać ukończony do roku 2019.

(janes.com)