Komisja budżetowa Bundestagu zatwierdziła wydatki na budowę pięciu nowych korwet rakietowych typu K130 dla marynarki wojennej Niemiec. Wartość projektu szacowana jest na 1,5 miliarda euro. Zgoda komisji nie przesądza jednak o tym, że budowa nowych jednostek ruszy z kopyta. Obecnie nie wiadomo, która stocznia wybuduje okręty.

Zadania mogłyby podjąć się dwie niemieckie stocznie – Lürssen i TKMS – budowniczowie pięciu okrętów tego typu dla niemieckiej marynarki. Byłoby to na pewno względnie najszybsze rozwiązanie. Najbardziej optymistyczne źródła mówią, że pierwsze dwie korwety mogłyby pojawić się w służbie wraz z końcem obecnej dekady, inne zaś, że będzie to niemożliwe przed 2021 rokiem.

Decyzja pojawiła się kilka dni po ogłoszeniu opóźnień w przetargu na projekt nowych wielozadaniowych fregat MKS 180 (Mehrzweckkampfschiffs 180). Okazuje się, że na ogłoszenie zwycięzcy trzeba będzie poczekać aż sześć miesięcy dłużej. O tym, kto zgarnie projekt wart 4 miliardy euro dowiemy się dopiero po wyborach parlamentarnych, czyli pod koniec roku 2017.

W przypadku kolejnych korwet Niemcy nie zdecydowali na przeprowadzenie przetargu lub wybór całkiem nowego projektu. Oparli się raczej na sprawdzonych rozwiązaniach, ale i tak wymagać to będzie przeprowadzenie procedury negocjacyjnej z przyszłym wykonawcą, co może okazać się czasochłonne. Nowe okręty nie będą niczym innym jak modyfikacją pięciu korwet typu K130, które już służą w Deutsche Marine. Niemiecka marynarka oczekuje okrętów z niewielkimi zmianami w stosunku do istniejących jednostek tego typu, aby zapewnić jak najmniejsze problemy w szkoleniach, kosztach utrzymania i logistyki.

Budowa nowych okrętów tej klasy jest konsekwencją wypełniania zobowiązań nałożonych przez Sojusz Północnoatlantycki w lipcu bieżącego roku. NATO oczekuje bowiem zapewnienia przez Niemcy dwóch dodatkowych korwet do prowadzenia operacji przybrzeżnych. Według sojuszu miałyby one pojawić się w służbie już w 2018 roku. Ponadto Deutsche Marine musi mieć okręty do wypełnienia misji w wymiarze regionalnym i globalnym, w szczególności na wodach wokół Rogu Afryki czy w Libanie, a także na morzach Bałtyckim i Śródziemnym.

(defensenews.com; na zdjęciu korweta Braunschweig typu K130)

Ein Dahmer, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International