Indyjska armia przeprowadziła w ostatnich dniach przeprowadziła udane próby pocisku balistycznego Agni-II. Jest to kolejny test rakietowy w ciągu ostatnich miesięcy.

Pocisk balistyczny pośredniego zasięgu Agni-II został odpalony z mobilnej wyrzutni w ośrodku badań rakietowych Wheeler Island u wybrzeży stanu Orisa. Pocisk bez problemów poleciał po zakładanej trajektorii i osiągną wyznaczony cel położony na wodach Zatoki Bengalskiej. Był to rutynowy test związany ze sprawdzaniem prawidłowego funkcjonowania poszczególnych elementów rakiety. Rezultaty testu wywołały bardzo duże zadowolenie w gremiach związanych z indyjskim programem rakietowym. Ostatni sukces uznawany jest za dowód osiągnięcia przez Indie pełnej samodzielności w dziedzinie pocisków balistycznych.

Indyjski program rakietowy nabrał w ostatnich miesiącach przyspieszenia. W kwietniu przeprowadzono udaną pierwszą próbę międzykontynentalnego pocisku Agni-V, lipcu udane testy eksploatacyjne przeszedł Agni-I, a także naddźwiękowy pocisk przeciwokrętowy BrahMos. Agni-II pierwsze próby przeszedł jeszcze w roku 1999 i znajduje się już na wyposażeniu indyjskich sił zbrojnych; jest to dwustopniowy pocisk balistyczny o zasięgu 2000 km, wyposażony w głowicę manewrującą.

(army-technology.com)