Kilka dni temu media doniosły o zawarciu przez amerykański Departament Obrony ze spółką Huntington Ingalls Industries długo oczekiwanego kontraktu na wykonanie dwóch kolejnych lotniskowców typu Gerald R. Ford. Decyzja ta może oznaczać przy okazji dalsze zmiany parytetów płciowych w US Navy.

Zarówno będący w budowie przyszły USS John F. Kennedy (CVN 79), jak i zamówione właśnie USS Enterprise (CVN 80) oraz bezimienny na razie CVN 81 mogą przejąć w spadku część problemów, które trapią pierwszą jednostkę tej serii. USS Gerald R. Ford ma natomiast jeszcze jedną unikatową cechę, o której rzadko się wspomina. Jest nią zdolność do przyjęcia na pokład większej żeńskiej części załogi.

Ford jest pierwszym okrętem lotniczym w amerykańskiej flocie całkowicie pozbawionym… pisuarów. Nowy lotniskowiec, a w ślad za nim zapewne wszystkie jednostki tego typu, mają być „neutralne płciowo”. Spełniających ten wymóg pomieszczeń bytowych można bowiem użyć niezależnie od płci zakwaterowanego personelu, co ma być wygodą dla dowództwa w zmieniających się realiach kadrowych i dać większy komfort marynarzom. Sprawa napotyka jednak na obiekcje natury kulturowej i organizacyjnej.

Zdaniem Chucka Kaufmana z firmy specjalizującej się w projektowaniu toalet zmuszanie mężczyzn do korzystania z „damskich” sanitariatów tworzy problemy z utrzymaniem czystości, niepotrzebnie wydłuża czas pobytu w toaletach i sprawia, że zajmują one ponad dwa razy więcej miejsca. Prawdziwych wilków morskich ponoć trudno jest też przekonać, że wizyta w toalecie musi się odbywać w pozycji siedzącej.

Zmiany w mentalności płciowej US Navy wydają się jednak nieodwracalne. Lotniskowcem, który rozpoczął ten proces, był USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69), na którym w 1994 roku w rejs bojowy wypłynęło 500 kobiet. W 2010 roku po raz pierwszy kobieta objęła dowództwo grupy bojowej lotniskowca. W 2012 z pokładu Carla Vinsona wzbił się powietrze E-2C Hawkeye z całkowicie żeńską pięcioosobową załogą. W 2018 roku kobieta została dowódcą lotniskowca. Na chwilę obecną kobiety stanowią 18% personelu US Navy.

Zobacz też: Japonia: „Kobiety na okręty!”

(navytimes.com, nytimes.com, dodlive.mil; na fot. kobiety na pokładzie lotniskowca USS Harry S. Truman)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Kilho Park