Niedługo po tym, gdy do bazy Kadena dotarły pierwsze F-35A US Air Force, dodatkowe sześć F-35B otrzymał również kontyngent lotniczy USMC w Japonii. Tym samym eskadra VMFA-121 jest już w pełnym składzie szesnastu maszyn, w związku z czym będzie zdolna do jednoczesnego działania z baz lądowych i z pokładu śmigłowcowca desantowego USS Wasp (LHD 1), docelowo stacjonującego w Sasebo.

Samoloty przyleciały do MCAS Iwakuni w prefekturze Yamaguchi w dwóch rzutach. 9 listopada w bazie wylądowały maszyny oznaczone jako VK-11, -14 i -15 (na zdjęciu). 15 listopada dotarły natomiast Lightningi II o numerach taktycznych 12, 13 i prawdopodobnie 16. Warto o tym nadmienić, ponieważ na niektórych zdjęciach z wydarzenia jako nowe pokazano też egzemplarze bazujące tam od stycznia.

Nie podano, czy maszyny przyleciały bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych, czy – co jednak mało prawdopodobne – wystartowały z pokładu Waspa. Aktualna pozycja śmigłowcowca nie jest znana. W publikowanych od lipca na stronach serwisu USNI News mapkach z położeniem amerykańskich okrętów lotniczych po raz ostatni USS Wasp odnotowany był 23 października, jeszcze na Morzu Karaibskim.

Zobacz też: F-35B z podwieszeniami wystartował ze skoczni

(dvidshub.net, alert5.com)

US Marine Corps / Sgt. N.W. Huertas