Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Rumunia zamierza kupić od Portugalii pięć dodatkowych samolotów wielozadaniowych F-16. Pierwotnie samoloty miały być dostarczone jeszcze w tym roku, ale według najnowszych informacji cztery egzemplarze będą dostarczone w 2020 roku, a piąty – w 2021 roku. Taki jest przynajmniej plan rządu, który 28 listopada podjął odpowiednią uchwałę. Decyzja musi jeszcze zostać zaakceptowana przez parlament.

Podobnie jak dwanaście samolotów będących już na wyposażeniu rumuńskich sił powietrznych, nowe maszyny będą w konfiguracji oprogramowania M.5.2R. Jednak rząd rumuński już zapowiedział ich modernizację do standardu M.6.X. Dodatkowo Rumuni zamierzają zwiększyć swoje kompetencje w zakresie serwisowania samolotów, w tym uzyskać możliwość wykonywania przeglądów i napraw silników Pratt & Whitney F100.

Rumunia odebrała pierwsze F-16 w 2016 roku. Jej flota składa się obecnie z dziewięciu F-16A i trzech F-16B. Wiosną tego roku informowano również o chęci zakupu nawet trzydziestu sześciu F-16. Ponadto siłę bojową rumuńskich sił powietrznych uzupełnia siedemnaście MiG-ów-21. Są one regularnie wspierane przez kontyngenty lotnicze z innych państw NATO.

Zobacz też: Rozbudowa rumuńskiej bazy lotniczej

(flightglobal.com)

US Air Force / Senior Airman Dawn M. Weber