Amerykański Departament Stanu zaaprobował plan sprzedania dziewiętnastu myśliwców wielozadaniowych F-16V do Bahrajnu za cenę 2,785 miliarda dolarów. Dodatkowo za ponad miliard dolarów zmodernizowane do standardu F-16V zostanie kolejne dwadzieścia F-16 Block 40 będących na wyposażeniu lotnictwa Bahrajnu.

Całość kontraktu zostanie zrealizowana przez Lockheeda Martina. W ramach umowy Bahrajn poprosił o szereg części do samolotów, takich jak dwadzieścia dwa silniki F-110-GE-129, dziewiętnaście działek M61 Vulcan kalibru 20 milimetrów oraz komputery, radary i systemy nawigacji. W zapytaniu uwzględniono także pewną ilość uzbrojenia i symulatory.

Nie znane są na razie szczegóły dotyczące dostaw nowych samolotów i modernizacji egzemplarzy będących już w służbie. Przeznaczone do unowocześnienia F-16 zostały kupione pod koniec lat osiemdziesiątych.

Równocześnie z zatwierdzeniem sprzedaży sprzętu lotniczego wydano także zgodę na sprzedaż 221 przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW w kilku odmianach oraz dwóch patrolowców. Łączny koszt tych zakupów to 87 milionów dolarów.

Zobacz też: Zasobniki Sniper dla Bahrajnu

(defenseworld.net)

US Air Force