Biuro prasowe Urałwagonzawodu poinformowało, że rosyjskie 81. Czołgowe Zakłady Remontowe zlokalizowane w Armawirze w Kraju Krasnodarskim wypełniły prawie osiemdziesiąt procent rocznego planu modernizacji transporterów opancerzonych BTR-80 do standardu BTR-82AM.

Zgodnie z oświadczeniem Urałwagonzawodu zakłady odwiedziła delegacja rosyjskich sił zbrojnych, która przyjęła kolejną transzę transporterów opancerzonych. Zakłady niebawem wyślą zatwierdzoną partię BTR-82AM. Równocześnie w trakcie prac modernizacyjnych na terenie zakładów szkoliły się przyszłe załogi z jednostek, do których trafiać będą zmodyfikowane pojazdy.

BTR-82A stanowi głęboką modyfikację transportera BTR-80, przyjmowanego na uzbrojenie rosyjskich wojsk lądowych od 1986 roku. Nowością w tej maszynie jest zmodyfikowany system kontroli ognia TKN-4GA, który pozwala na dokładne trafianie celu, gdy pojazd jest w ruchu. Zawdzięcza to napędowi elektryczny do naprowadzania w poziomie i w pionie. Podczas gdy celownik namierza cel, stabilizator monitoruje go i pozwala na zwiększenie dokładności prowadzonego ostrzału.

W pojeździe zamontowany jest system pozycjonowania Trona-1, który zapewnia dokładniejszą nawigację i wzmacnia właściwości systemu kontroli ognia. Poza tym wzmocniono podwozie, co skutkuje zwiększoną ochroną przeciw minom i „ajdikom”. Rosjanie wymienili również siedzenia na bardziej absorbujące siłę wybuchu. Zastosowali wykładziny przeciwodłamkowe i ulepszyli system gaśniczy.

Bezzałogowa wieża transportera uzbrojona jest w działko automatyczne 2A72 kalibru 30 milimetrów i karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Oprócz poprawionej dokładności w prowadzeniu ognia wzrosła także szybkostrzelność, która wynosi 110 pocisków na minutę. Zaletą jest również możliwość zwalczania zarówno celów naziemnych, jak i śmigłowców znajdujących się w odległości około 2,5 kilometra. Ponadto zdolny jest do niszczenia obiektów położonych na wyższych piętrach budynków. Ma zdolności amfibijne, szczególne ważne w wersji BTR-82AM, przeznaczonej dla piechoty morskiej.

(armyrecognition.com; fot. Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons