Przedsiębiorstwo Marlborough Communications z Surrey otrzymało zlecenie na dostawę i obsługę stu sześćdziesięciu bezzałogowych miniśmigłowców Black Hornet Nano. To nie pierwsze tego typu urządzenia, jakimi dysponują brytyjscy żołnierze. Pilotażowe egzemplarze trafiły do Afganistanu już w 2012 roku, jednak nie zostały wykorzystywane w operacjach bojowych. Pozostają na wyposażeniu kontyngentu brytyjskiego Camp Bastion. Uważa się, że już niedługo będą stanowić istotny element wsparcia działań operacyjnych.

Black Hornet Nano jest urządzeniem o wymiarach 10×2,5 centymetra. O wartości użytkowej podczas rekonesansu pozycji wroga świadczy ich zdolność do wykonywania zdjęć o wysokiej rozdzielczości, co stanowi istotny element pozyskiwania danych wywiadowczych (TECHINT). Uzyskane w ten sposób informacje pojawiają się na palmtopach, znajdujących się na wyposażeniu żołnierzy. System sterowania miniśmigłowców ma charakter hybrydowy. Oznacza to, że mogą być sterowane zarówno w sposób bezpośredni przez operatora za pomocą minijoysticka, jak i korzystać z systemu GPS i poruszać się po wcześniej zaplanowanej trasie. Dodatkową zaletą jest możliwość operowania w każdych warunkach atmosferycznych.

Ich zasięg jest ograniczony, ponieważ wynosi jedynie jeden kilometr. Jednak dla oddziałów frontowych, mających bliską styczność z przeciwnikiem ukrywającym się w budynkach, jest to wystarczający zasięg, aby stanowić istotną pomoc w zorientowaniu się w kwestii jego uzbrojenia oraz rozlokowania. Prędkość maksymalna Black Horneta Nano wynosi 35 km/h, długotrwałość lotu – 30 minut, a jego masa to 16 gramów.

(gov.uk)