Lockheed Martin otrzymał od US Army zamówienie o wartości nieprzekraczającej 828 milionów dolarów na produkcję trzynastej transzy wieloprowadnicowego systemu pocisków kierowanych GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) i powiązanego wyposażenia.

Umowa dotyczy produkcji rakiet GMLRS AW (Alternative Warhead), GMLRS Unitary, rakiet ćwiczebnych o ograniczonym zasięgu RRPR (Reduced-Range Practice Rockets) i zintegrowanego wsparcia logistycznego, a także partii GMLRS dla klientów zagranicznych. Prace będą wykonywane w zakładach Lockheeda w Dallas oraz w Centrum Doskonałości Precyzyjnego Ognia w Camden w stanie Arkansas.

Pocisk GMLRS AW był pierwszym rodzajem amunicji zbudowanym z myślą o celach powierzchniowych, ale bez efektu niewybuchów, w zgodzie z polityką Departamentu Obrony dotyczącą amunicji kasetowej. Rakiety GMLRS Unitary przekraczają wymagany wskaźnik niezawodności operacyjnej i zyskały reputację dostępnych kosztowo. Z kolei pociski RRPR pozwalają załogom szkolić się w realistycznych warunkach z użyciem rakiet wyposażonych w prawdziwe silniki o obniżonym zasięgu lotu, co sprawia, że nadają się one do zastosowania na mniejszych poligonach.

Zobacz też: Finowie chcą pozyskać GMLRS

(Informacja prasowa Lockheeda)

Mike Weston ABIPP / MOD