Czeska spółka Aero Vodochody ogłosiła, że zakończyła prace nad opracowaniem nowej modernizacji samolotu szkolenia zaawansowanego i lekkiego samolotu uderzeniowego L-39 Albatros. Nowa wersja została oznaczona L-39CW.

Modernizacja obejmuje zastosowanie silnika Williams International FJ44-4M, wymianę awioniki i kilka pomniejszych elementów. Według informacji producenta próby naziemne i w powietrzu już się zakończyły i może rozpocząć się modernizowanie samolotów klientów.

L-39 służy w wielu państwach świata, ale czeska firma nie potwierdziła jeszcze żadnego kontraktu na modernizację tych samolotów. Jednak przedstawiciel Aero utrzymuje, że prowadzone są negocjacje dotyczące prac przy kilkudziesięciu samolotach. L-39 znajdują się w uzbrojeniu między innymi: Czech, Białorusi, Bułgarii, Egiptu, Etiopii, Mozambiku, Ukrainy, Wietnamu, a także kilku prywatnych firm wojskowych i zespołów akrobacyjnych.

Poza L-39CW firma od niedawna oferuje także L-39NG, który jest napędzany tym samym silnikiem. Główną różnicą między oboma samolotami jest to, że pierwszy powstaje w wyniku modernizacji starych L-39, a ten drugi jest budowany od podstaw i oferuje także nowe fotele katapultowane oraz skrzydła z integralnymi zbiornikami paliwa.

Zobacz też: Centrum szkolenia lotniczego CLV

(janes.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl