Po czterech dniach od rozpoczęcia walk w Chan Szajchun wojska syryjskie zakończyły zabezpieczanie miasta. Równocześnie został domknięty kocioł, w którym znalazły się trzy miasta: Murak, Al-Latamina i Kafr Zajta. Większość terenu rebelianci opuścili przed okrążeniem.

Szturm na Chan Szajchun rozpoczął się w nocy z niedzieli na poniedziałek w północnej części miasta. Nocne starcia nie przyniosły jednak rozstrzygnięcia. W poniedziałek w ciągu dnia w rejon walk ruszyła kolumna wojsk tureckich, które miały ustanowić punkt obserwacyjny i zablokować postępy wojsku rządowemu. Przeciwdziałając temu, samoloty syryjskie i rosyjskie zbombardowały trasę przejazdu Turków. Wojska tureckie ostatecznie zatrzymały się na północ od Chan Szajchun, w miejscowości Ma’arr Hitat.

Równolegle na wschodniej flance odnowiły się walki wokół Tel Sukjak. Miejscowość stanowiła wysuniętą pozycję wojsk rządowych, z której rozpoczęto atak w kierunku pozycji przy autostradzie M5 w celu odcięcia bojówek rebelianckich od głównych sił. Ostatecznie oddziały Syryjskiej Armii Arabskiej spotkały się 21 sierpnia na wschód od Chan Szajchun. Oznaczało to domknięcie okrążenia.

Dalsze działania skupiły się na zajęciu znajdujących się w kotle miejscowości. Zgodnie z przewidywaniami większość sił opozycyjnych wycofała się w obliczu groźby odcięcia. Jako pierwsze opanowano Chan Szajchun. W dalszej kolejności zabezpieczono położone najbardziej na wschód Kafr Zajtę i Al-Lataminę. Ostatnim miastem, które znalazło się w rękach wojskowych, było Murak. Do tej pory znajduje się tam turecki punkt obserwacyjny.

Po zakończeniu walk na pograniczu muhafaz Idlib i Hama udało się wyrównać linię frontu. Pod administrację Damaszku wróciły miasta, które znajdowały się od 2014 roku w rękach zbrojnej opozycji. Samo Chan Szajchun zapisało się w historii wojny domowej głośnym atakiem chemicznym z 2017 roku. Zginąć miało wówczas dziewięćdziesięciu dwóch cywilów. Użycie broni chemicznej stało się przyczynkiem do ataku pociskami manewrującymi dokonanego przez Stany Zjednoczone.

Zobacz też: Syria: Rząd stosuje systematyczną przemoc seksualną wobec więźniów

(almasdarnews.com, twitter.com/miladvisor, twitter.com/MIG29_)

Voice of America