Do załogi okrętu podwodnego USS Michigan typu Ohio dołączyły pierwsze kobiety w stopniach podoficerów i marynarzy. Obecnie przygotowują się do wypłynięcia w pierwszy rejs. Od sierpnia 2015 roku okręt przebywa w państwowej stoczni marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych nad zatoką Puget w Bremertonie w stanie Waszyngton (Puget Sound Naval Shipyard and Intermediate Maintenance Facility).

W tym czasie stoczniowcy wykonali szereg prac remontowych i modernizacyjnych. Miedzy innymi wydzielono osobne pomieszczenia dla trzech kobiet w stopniu chief petty officer (odpowiednik młodszego chorążego marynarki) i trzydziestu sześciu kobiet z niższymi stopniami. Zwiększono przestrzeń przeznaczoną na łazienki, dobudowując cztery prysznice kosztem jednej kajuty. Podzielono też toalety na rufie i wygospodarowano dodatkowe miejsce na prysznice. Powstała również dodatkowa kajuta z pomieszczenia służącego marynarzom do przygotowywania się do kolejnych kwalifikacji. Dwie lub trzy kobiety w stopniu młodszego chorążego będą dzielić jedną kajutę i toaletę, pozostałe będą zaś sypiać w dziewięcioosobowych pomieszczeniach z piętrowymi kojami.

W ubiegły piątek okręt opuścił suchy dok i zacumował przy pirsie. Jest to druga tak ważna modernizacja okrętu. Pierwsza dotyczyła przystosowania do przenoszenia konwencjonalnych pocisków manewrujących; USS Michigan początkowo zdolny był do przenoszenia jedynie pocisków balistycznych. Marynarka oszacowała koszt modernizacji na mniej więcej 6 milionów dolarów. Poza stworzeniem przestrzeni życiowej dla pań naprawiano kiosk, pomieszczenia techniczne i przedziały rakietowe.

Dowództwo marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych ogłosiło w czerwcu 2015 roku nazwiska trzydziestu ośmiu kobiet, szeregowych i podoficerów, które miały w przyszłości służyć na USS Michigan. Dołączyły one do dwóch załóg okrętowych: złotej i niebieskiej. Wyboru dokonano spośród 113 kandydatek. Obie załogi składają się z 15 oficerów i 140 marynarzy. Od 2011 roku na tym okręcie służą trzy kobiety w stopniu oficerskim.

Zgodnie z nowymi założeniami do 2020 roku co najmniej dwadzieścia procent załóg siedmiu okrętów podwodnych typu Ohio mają stanowić kobiety. Daje to liczbę 550 marynarzy płci żeńskiej.

Zobacz też: Więcej kobiet na okrętach typu Ohio

(navytimes.com, kitsapsun.com; na zdjęciu okręt podwodny USS Michigan w bazie Bangor w stanie Waszyngton, fot. US Navy / Brian Nokell)