Rząd Wielkiej Brytanii przyznał publicznie, że wśród peszmergów szkolonych przez brytyjskich żołnierzy do walki z bojownikami tak zwanego Państwa Islamskiego znalazły się również kobiety. Trening obejmuje między innymi taktykę walki piechoty, pomoc medyczną i radzenie sobie z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi.

Pierwsza męsko-żeńska grupa peszmergów przechodząca kurs prowadzony przez żołnierzy z Wielkiej Brytanii i Holandii liczyła 120 kobiet. Brytyjczycy zapewniają, że w niczym nie ustępowały swoim towarzyszom płci męskiej. Batalion, do którego należą, wkrótce prawdopodobnie włączy się do walk o Mosul, a kobietom poza rolą czysto bojową przypadnie też opieka nad ofiarami przemocy seksualnej, powszechnej na terytorium opanowanym przez islamistów. Z tego względu szkolenie obejmowało również międzynarodowe standardy prawa wojny.

Do tej pory w programie szkolenia irackich sił bezpieczeństwa wzięło udział ponad 24 tysiące osób. Kolejne 3 tysiące przechodzą obecnie instruktaż.

(gov.uk; na zdjęciu peszmergowie szkolący się pod okiem brytyjskiego oficera w walkach w terenie zurbanizowanym, fot. Cpl Andrew Morris, RAF, MOD News Licence)