Krauss-Maffei-Wegmann wykupił firmę Battle Tank Dismantling GmbH, zajmującą się złomowaniem pojazdów wojskowych. Tym samym producent Leoparda 2 wszedł w posiadanie jednego z największych złomowisk sprzętu pancernego w Europie.

Założona w roku 1991 Battle Tank Dismantling GmbH złomowała w ciągu minionego ćwierćwiecza ponad 16 tysięcy pojazdów wojskowych. Liczba ta obejmuje 1800 czołgów, w tym 840 Leopardów 1, 600 M-48 i ponad 200 T-72, odziedziczonych po armii byłej NRD oraz około 6000 kołowych i gąsienicowych transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty. Z usług firmy z położonego w Turyngii miasta Rockensußra korzystały oprócz KMW, Rheinmetalla i Bundeswehry również armia austriacka i szwajcarski koncern Ruag.

Zainteresowanie KMW złomowiskiem nie jest przypadkowe. Wiele pojazdów składowanych w Rockensußrze jest jeszcze w całkiem dobrym stanie. Dotyczy to zwłaszcza starszych wersji czołgów Leopard 2 i bojowych wozów piechoty Marder, które po remoncie i modernizacji mogą trafić do klientów zagranicznych i Bundeswehry, usiłującej jak najszybciej odbudować swój potencjał pancerny. Złomowisko jest także kopalnią części zamiennych, a składowane tam pojazdy można wykorzystać w testach czołgu nowej generacji.

(welt.de; fot. Sonaz, na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported, via Wikimedia Commons)

Sonaz, Creative Commons Attribution 3.0 Unported, via Wikimedia Commons