Według IHS Jane’s Defence Weekly przedsiębiorstwo Krauss-Maffei Wegmann zintegruje system wieżowy Cockerill C3105 z kołowym transporterem opancerzonym Boxer. Pojazd otrzymał nieoficjalną nazwę Boxer Mobile Gun System. Mechanicy KMW zainstalują moduł wieżowy w tylnej części pojazdu. Integracja ma nie sprawiać problemów dzięki modułowej konstrukcji Boxera.

Po instalacji odbędą się próby ogniowe, które mają dojść do skutku jeszcze w tym roku. Niemiecka spółka sfinansuje przedsięwzięcie z własnego budżetu. Przekazane informacje są skąpe, bardziej szczegółowe zapewne pojawią się za jakiś czas.

Zastosowanie belgijskiego systemu wieżowego C3105 z wysokociśnieniową armatą gwintowaną kalibru 105 milimetrów na Boxerze ma nie tylko stworzyć nową odmianę pojazdu, ale też zwiększyć zainteresowanie nim potencjalnych odbiorców. Ocenia się również, że Boxery mogą stać się również bardziej atrakcyjne dla sił zbrojnych Australii, Niemiec, Holandii, Litwy, Słowenii i Wielkiej Brytanii.

System wieżowy C3105 – należący do rodziny Cockerill 3000 – obsługiwany jest przez dowódcę i działonowego. Nadaje się do integracji w pojazdami o trakcji kołowej i gąsienicowej. Armata ma automat ładowania z zapasem od dwunastu do szesnastu naboi.

Uzbrojeniem pomocniczym może być sprzężony z armatą karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra, a ponadto montowane alternatywnie karabiny maszynowe kalibru 7,62 lub 12,7 milimetra albo granatnik automatyczny kalibru 40 milimetrów. Uzbrojenie jest w pełni stabilizowane dwupłaszczyznowo.

Kamery na wieży zapewniają obserwację dookólną. W skład systemu kierowania ogniem wchodzi celownik działonowego i panoramiczny przyrząd obserwacyjny dowódcy. Wieża zapewnia możliwość działania trybie hunter-killer. Opancerzenie wieży zapewnia maksymalną ochronę balistyczną na poziomie 5 według NATO-wskiej normy STANAG 4569.

Zobacz też: Dywizja 2027 – reorganizacja niemieckich wojsk lądowych

(janes.com, johncockerill.com)

Rheinmetall