Kijowska Fabryka Broni Pancernej, wchodząca w skład koncernu Ukroboronprom, wydała krótki komunikat na temat osiągnięć przedsiębiorstwa w mijającym roku. Za jeden z sukcesów uznano dostawę ponad pięćdziesięciu kołowych bojowych wozów piechoty BTR-3DA dla wojsk lądowych, Gwardii Narodowej Ukrainy i innych formacji liniowych ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych. Ostatnią dostawę zrealizowano w listopadzie i zapowiedziano kolejne.

BTR-3DA uzbrojono w zdalnie sterowany moduł Szturm-M z armatą automatyczną ZTM-1 kalibru 30 milimetrów cechującą się szybkostrzelnością 330 pocisków na minutę. Uzbrojenie dodatkowe to karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 milimetra, automatyczna wyrzutnia granatów KBA-117 kalibru 30 milimetrów i zdwojona wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Barrier.

W oświadczeniu możemy przeczytać, że średnio jeden pojazd na tydzień zjeżdżał z linii produkcyjnej, przechodził testy fabryczne, a później odbiorcze. Kijowska Fabryka Broni Pancernej uznała, że przyczyniła się do wzmocnienia potencjału sił zbrojnych Ukrainy. Częścią tych prac było również odrestaurowanie czołgów podstawowych T-72AB. W 2017 roku ponad 100 pojazdów – nowych, wyremontowanych i unowocześnionych – opuściło zakłady produkcyjne i remontowe kijowskiej fabryki.

Inżynierowie i mechanicy Kijowskiej Fabryki Broni Pancernej uczestniczyli również w naprawach sprzętu biorącego udział w operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy. Prace wykonywali nie tylko w zakładach, ale też w warunkach polowych.

Zobacz też: Ukraińcy zaprezentowali czołg T-72AMT

(ukroboronprom.com.ua)

VoidWanderer, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International