Amerykańska Federalna Administracja Lotnicza (FAA) ostatecznie zakończyła certyfikację typu latającej cysterny KC-46 Pegasus. Oznacza to, że wszystkie systemy awioniczne i urządzenia do tankowania w powietrzu spełniają wymogi bezpieczeństwa. Proces certyfikacji rozpoczął się w 2015 roku i obejmował zarówno badania w locie, jak i próby laboratoryjne.

Procedura zakończyła się wydaniem Uzupełniającego Certyfikatu Typu, który jest wydawany w przypadku znaczących modyfikacji samolotów już mających certyfikat. Wydany przez FAA certyfikat obejmuje większość konstrukcji samolotu, ale nie całość. Niektóre elementy wyposażenia wymagają osobnego Wojskowego Certyfikatu Typu, który powinien być uzyskany w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Ostatni lot w ramach tej procedury przeprowadzono na początku lipca.

W cywilnym i wojskowym procesie certyfikacji uczestniczyło sześć egzemplarzy KC-46. Łącznie spędziły one w powietrzu 3500 godzin i przekazały innym samolotom ponad 1300 ton paliwa. Wśród samolotów tankowanych były F-16, F/A-18, AV-8B, C-17 (na zdjęciu), A-10, KC-10, KC-135 i inne KC-46.

W momencie ogłaszania przetargu amerykańskie siły powietrzne zamierzały kupić 179 KC-46. Do tej pory formalnie zamówiono trzydzieści cztery egzemplarze. Samolot z pewnością zdobędzie również zainteresowanie klientów zagranicznych.

Zobacz też: USAF o włos od pierwszego użycia operacyjnego KC-46

(boeing.com)

US Air Force