Australijska latająca cysterna KC-30A asystowała trzem francuskim samolotom wielozadaniowym Rafale w ich drodze do Australii na ćwiczenia „Pitch Black 18”. Jest to pierwsza wizyta Francuzów na tych manewrach.

KC-30A wystartował z jednej z baz na Bliskim Wschodzie i leciała z trzema francuskimi samolotami aż do Darwin. Na trasie zrealizowano kilkanaście tankowań w powietrzu i wszystkie przebiegły bez zakłóceń. Łącznie lot francuskich pilotów trwał ponad dwadzieścia godzin, w czasie których przebyli 14 tysięcy kilometrów.

Dowódca francuskiego kontyngentu pułkownik Arnaud Brunetta powiedział, że chociaż była to długa podróż jest bardzo podekscytowany możliwością latania w zupełnie nowych rejonach i w towarzystwie niecodziennych partnerów. Podkreślił także swoje zadowolenie z bezawaryjności Rafale’i, które w czasie przelotu nie doświadczyły żadnych problemów technicznych.

W ćwiczeniach „Pitch Black 18” bierze udział 4000 żołnierzy i 140 samolotów z szesnastu państw. Ćwiczenia potrwają nad Terytorium Północnym do 17 sierpnia.

Zobacz też: Airbus prezentuje automatyczne tankowanie w powietrzu

(airforce.gov.au)

© Commonwealth of Australia, Department of Defence