Pierwszy zmodernizowany KC-135 Block 45 wszedł do służby Dowództwa Rezerw Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Modernizację przechodzą cztery z ośmiu KC-135 należących do 507. Skrzydła Tankowania Powietrznego i jest to element programu modernizacyjnego wartego 910 milionów dolarów.

Modernizacja polega głównie na wymianie analogowego wyposażenia kabiny pilotów na cyfrowe. Tradycyjne zegary zostały zastąpione przez jeden duży wyświetlacz LCD, który piloci mogą dowolnie konfigurować według swoich potrzeb. Ponadto unowocześniony został autopilot. Teraz załogi będą musiały przejść przez szkolenie na symulatorze składające się z dwóch sesji po cztery godziny każda. Treningi odbędą się w bazie McConnell w Kansas.

Nowa awionika to ułatwienie nie tylko dla pilotów, ale także dla mechaników z 507. Eskadry Utrzymania Samolotów. Mniejsza ilość instrumentów analogowych to mniej potencjalnych miejsc, gdzie mogą wystąpić usterki. Ponadto nowy, cyfrowy system może sam siebie diagnozować oraz wyświetla komunikaty co się zepsuło. Zaoszczędzi to technikom mnóstwo czasu, który musieli poświęcać na lokalizację każdej awarii.

(airforce-technology.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, Konflikty.pl