W położonej niedaleko jeziora Bałchasz bazie lotniczej o tej samej nazwie pierwszy samodzielny lot samolotem szkolno-treningowym L-39 Albatros odbyła Ardana Botaj. Jest to pierwsza w historii kazachstańskiego lotnictwa kobieta, która zasiadła za sterami maszyny o napędzie odrzutowym. O osiąganych przez nią wynikach z dumą wypowiada się między innymi dowódca eskadry, major Samat Mukajew.

Botaj rozpoczęła przygodę z lotnictwem jako szesnastolatka. Po ukończeniu szkolenia wojskowego w 2010 roku dostała przydział jako drugi pilot samolotu transportowego An-26.

Młoda kobieta pilotująca samolot odrzutowy wzbudziła zrozumiałe zainteresowane ze strony osób związanych z siłami powietrznymi. Według Rustama Kożachmetowa, instruktora zajmującego się szkoleniem lotników, przyjęcie do służby kobiet jest znakiem zmieniających się czasów. Obecnie wojsko powinno promować wszystkich utalentowanych młodych ludzi chcących służyć ojczyźnie.

Ambicje Ardany Botaj sięgają znacznie dalej. W wywiadzie dla kazachstańskiej telewizji Chabar24 powiedziała, że marzy o podboju kosmosu. Jeśli spełni to marzenie, zostanie pierwszą obywatelką Kazachstanu, która poleci w przestrzeń kosmiczną. Do tej pory Kazachstan reprezentowało w kosmosie trzech mężczyzn, z czego dwóch jeszcze w czasach ZSRR.

Zobacz też: Saudyjki idą do wojska

(obk.kz, 24.kz, mod.gov.kz)

ministerstwo obrony Kazachstanu