Żołnierze wojsk lądowych Kataru przechodzą szkolenia na greckich poligonach, podczas których używają czołgów Leopard 2 i samobieżnych haubic PzH 2000. Treningi odbywają się na poligonie nieopodal greckiego miasta Aleksandropolis już od ubiegłego roku. Podstawą do prowadzenie ćwiczeń jest porozumienie przedstawicieli władz wojskowych Kataru i Grecji, które jest częścią ogólnej dwustronnej umowy szkoleniowej.

Dzięki temu, że Grecy używają Leopardów 2HEL, zaawansowanego wariantu niemieckich czołgów podstawowych, i haubic PzH 2000, Katarczycy mogą podszkolić się w obsłudze tego sprzętu. Jest to bardzo ważne, lada dzień bowiem do katarskiej armii trafi pierwsza transza tego sprzętu z Niemiec. Leopardy zastąpią przestarzałe francuskie czołgi AMX-30. W budowie czołgów dla Kataru brała udział grecka firma METKA, która stała się podwykonawcą dla koncernu Kraussmaffei-Wegmann.

Program szkolenia został skonstruowany w oparciu o doświadczenia greckiej armii podczas eksploatacji czołgów i haubic. Jak podkreślają obie strony jest to wielka szansa na pogłębienie współpracy dwustronnej. Organizowane szkolenia mają plusy zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony. Emirat Kataru ma szansę uczestniczyć w ćwiczeniach według standardów NATO na dobrze przygotowanych poligonach. Katarscy żołnierze mogą czerpać z doświadczenia ich greckich odpowiedników. Grecy zaś wzbogacą swoje doświadczenie w taktyce i procedurach współpracy z innym państwem, zwłaszcza pozostającym poza NATO. Za szkolenia odpowiadają między innymi żołnierze 12 Dywizji Piechoty Zmechanizowanej i 23 Brygady Pancernej.

Na bazie ogólnej umowy Ateny wspólne szkolenia odbywają siły powietrzne obu państw. Od 2013 roku razem ćwiczą załogi myśliwców Mirage 2000, które są na wyposażeniu sił powietrznych obu państw. Ponadto katarscy kadeci szkolą się w greckich akademiach wojskowych. Podczas operacji w Libii w 2011 roku katarskie Mirage’e 2000-9 operowały z bazy greckich wojsk lotniczych Suda na Krecie.

(armyrecognition.com; fot. materiały prasowe Krauss-Maffei Wegmann)

materiały prasowe Krauss-Maffei Wegmann