Raytheon poinformował, że podpisał z Katarem dwa kontrakty na dostawę naziemnych systemów przeciwlotniczych. Łączna wartość obu kontraktów wynosi około 2,2 miliarda dolarów. Jest to część większego porozumienia rządów katarskiego i amerykańskiego w sprawie dostaw systemów przeciwlotniczych. Łączna wartość transakcji może sięgać 3 miliardów dolarów.

W ramach podpisanych umów Raytheon dostarczy arabskiemu państwu systemy krótkiego zasięgu NASAMS, pociski AMRAAM-ER i nieujawnioną liczbę wyrzutni Patriot. AMRAAM-ER w porównaniu z klasycznym pociskiem AIM-120 ma większy i mocniejszy silnik oraz bardziej zaawansowane algorytmy kontroli lotu, co razem pozwala na wydłużenie zasięgu i zwiększenie maksymalnej wysokości zwalczania celów.

Dzięki podpisanej umowie Katar stanie się pierwszym użytkownikiem pocisków AMRAAM-ER i jedenastym użytkownikiem systemów NASAMS opracowanych wspólnie przez Raytheona i Kongsberga. NASAMS wykorzystuje radar Sentinel i może korzystać z różnego rodzaju efektorów – poza AMRAAM-ami także z AIM-9X.

Zobacz też: Zgoda na kolejne AH-64E dla Kataru

(monch.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl