Katar i Wielka Brytania podpisały wczoraj wstępne porozumienie o sprzedaży państwu znad Zatoki Perskiej dwudziestu czterech myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon. Realizacją kontraktu – którego wersja finalna powinna być sporządzona w ciągu miesiąca – zajmie się BAE Systems. Dla brytyjskiego koncernu będzie to pierwszy kontrakt na te myśliwce od czasu zamówienia na Typhoony dla Omanu.

Katarskie zamówienie jest największym od 2007 roku, kiedy Arabia Saudyjska zdecydowała się na zakup siedemdziesięciu dwóch Typhoonów. Realizacja tego kontraktu zakończyła się w roku 2017.

Nowe zamówienie na Typhoony ma duże znaczenie dla brytyjskiej gospodarki. Jeszcze niedawno obawiano się, że produkcja myśliwców wygaśnie w 2019 roku, co postawiłoby pod znakiem zapytania przyszłość około 10 tysięcy miejsc pracy w całym kraju.

Trzeba przy tym pamiętać, że Katar znajduje się obecnie w samym środku bliskowschodniego kryzysu dyplomatycznego. Kilka miesięcy temu Turcja wysłała wojsko do tego kraju. Niedawno wyszło zaś na jaw, że Arabia Saudyjska rozważała inwazję na niewielkiego sąsiada.

Kto bogatemu zabroni?

Zamówienie Typhoonów stanowi kolejny etap szeroko zakrojonej modernizacji katarskich wojsk lotniczych, szczególnie istotnej teraz, kiedy Dauha stała się pariasem świata arabskiego. Najciekawsze jest to, że państwo zamieszkane przez 2 miliony ludzi będzie teraz dysponować aż trzema typami nowoczesnych myśliwców wielozadaniowych.

Już w marcu ubiegłego roku Katar zamówił Rafale’e. W tym wypadku umowa – warta 6,7 miliarda euro – również dotyczyła dwudziestu czterech samolotów (w tym sześciu dwumiejscowych). Umowa obejmuje także szkolenie trzydziestu sześciu pilotów. Wejście Rafale’i do służby powinno nastąpić w przyszłym roku.

Z kolei 14 czerwca tego roku w Waszyngtonie podpisano kontrakt w sprawie sprzedaży do Kataru trzydziestu sześciu F-15QA. Są to myśliwce F-15E Strike Eagle zmodyfikowane pod kątem wymagań katarskich. Wartość umowy wynosi 12 miliardów dolarów. Zgodę na sprzedaż myśliwców na Bliski Wschód (i to nawet siedemdziesięciu dwóch) Biały Dom wydał już w październiku 2016 roku.

Zobacz też: Zaskakujący zwrot w belgijskim przetargu na myśliwce

(telegraph.co.uk, airforcesmonthly.com)

Jamie Hunter / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH