Podczas targów przemysłu zbrojeniowego DIMDEX 2018 rząd Kataru i koncern Airbus podpisały kontrakt, na którego mocy azjatyckie państwo kupiło czterdzieści cztery śmigłowce dwóch typów. Wartość umowy wyniesie 3 miliardy euro. Dostawy rozpoczną się w 2022 roku i zakończą się trzy lata później.

Katarskie lotnictwo wojskowe otrzyma dwadzieścia osiem śmigłowców NH90 w dwóch odmianach: szesnaście w wersji transportowej TTH i dwanaście w pokładowej NFH. Maszyny w wersji TTH powstawać będą w fabryce Airbusa w Marignane we Francji, w wersji NFH zaś – w zakładach koncernu Leonardo w Tesserze we Włoszech. W pokonanym polu został Lockheed Martin, który proponował śmigłowce UH-60M Black Hawk i MH-60R Seahawk.

Tym samym Katar stanie się drugim arabskim użytkownikiem NH90. W 2004 roku dwadzieścia śmigłowców tego typu trafiło do Omanu. Po podpisaniu kontraktu z rządem Kataru liczba zamówionych NH90 sięgnęła 543 sztuk, zaś 350 maszyn już dostarczono do dwudziestu użytkowników w trzynastu krajach.

Ponadto katarskie siły zbrojne otrzymają szesnaście wielozadaniowych śmigłowców H125, które posłużą do szkolenia pilotów wojskowych. Jednosilnikowe wiropłaty trafiły wcześniej między innymi do Ekwadoru i Chile.

Zobacz też: Nexter zaprezentował transportery opancerzone dla Kataru

(informacja prasowa)

materiały prasowe Airbusa