Dwa państwa położone w regionie Zatoki Perskiej zgłosiły zainteresowanie elementami amerykańskiego systemu antyrakietowego Terminal High Altitude Area Defense (THAAD). O przejawianej ze strony tych krajów chęci zakupu tego sprzętu poinformowała Defense Security Cooperation Agency (DSCA). Sprawa zostanie poddana dyskusji w Kongresie.

Katar złożył zamówienie na zakup dwunastu wyrzutni THAAD wraz z sto pięćdziesięcioma „interceptorami”, dwóch stanowisk dowodzenia, kontroli i łączności, a także dwóch radarów AN/TPY-2. Poza tym dochodzi jeszcze pakiet techniczny i logistyczny, a także części zamienne oraz pakiet szkoleniowy. Wartość zamówionych produktów i usług wyniesie 6,5 miliarda dolarów.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zamówiły dziewięć wyrzutni oraz czterdzieści osiem pocisków. Skromniejsze rozmiary dostaw przełożą się na ich cenę, która wyniesie około 1,2 miliarda dolarów. W przypadku tego państwa jest to kontynuacja zakupów z końca 2011 roku, kiedy dokonano zakupu dwóch baterii THAAD.

Prawdopodobnym powodem, dla którego oba państwa pragną zakupić wyżej wymienione uzbrojenie, może być utrzymująca się niepewność co do irańskiego programu nuklearnego oraz rozwijanego równolegle programu rakietowego. Jest to również część szerokiej gamy interesów przeprowadzanych przez mocarstwo z państwami Zatoki Perskiej. Służy utrzymywaniu stałych kontaktów oraz wpływaniu pośrednio na prowadzoną przez nie politykę. Z kolei innym czynnikiem świadczącym o jego atrakcyjności może być ponad dwustukilometrowy zasięg. Dzięki temu może bronić całe terytorium niewielkich obszarowo państw.

Zadaniem systemu THAAD jest przechwytywanie oraz niszczenie taktycznych rakietowych pocisków balistycznych w najniższej części egzosfery. „Interceptory” są zdolne wznieś się na pułap 150 kilometrów i w ten sposób opuścić atmosferę ziemską. Z niszczenia wrogiego pocisku dokonują na początku ostatniej, terminalnej fazy ich lotu. System THAAD zaprojektowano w celu likwidacji pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Jego zastosowanie w stosunku do pocisków międzykontynentalnych (ICBM) ma bardzo ograniczony charakter.

(defencetalk.com)