Dowódca irańskich wojsk lądowych, generał brygady Kiomars Hejdari poinformował że czołg podstawowy Karrar (w farsi: napastnik) przechodzi ostatnie próby odbiorcze i lada moment uzyska gotowość operacyjną i zostanie przyjęty do służby w pododdziałach pancernych. Hejdari dodał ponadto, że wiele Karrarów już dostarczono irańskim pancerniakom, aby wykonali ostateczne próby przed wykorzystaniem operacyjnym.

– Po przejściu etapu testów i oceny duża liczba czołgów jest gotowa, aby trafić w ręce żołnierzy wojsk lądowych – podsumował.

Do tych rewelacji należy podchodzić bardzo ostrożnie, biorąc pod uwagę wcześniejsze zapewnienia Teheranu. W lipcu 2018 roku irańskie media państwowe podały, że ministerstwo obrony zamierza pozyskać nawet 800 czołgów Karrar w ramach modernizacji tamtejszych sił zbrojnych. Od tamtego czasu nie było większych wzmianek na temat czołgu tego typu. Z kolei w marcu 2019 roku ówczesny minister obrony Hosejn Dehghan określił Karrara jako jednego z najbardziej zaawansowanych czołgów na świecie.

Rychłe przyjęcie czołgów od służby wieszczono już kilkakrotnie. W lipcu 2017 roku Hejdari zapewnił, że „z bożą pomocą” pierwsze egzemplarze trafią na wyposażenie irańskich wojsk lądowych wraz początkiem nowego roku, który w Iranie przypadał na 21 marca 2018 roku według kalendarza gregoriańskiego. Pod koniec grudnia 2017 roku Hejdariemu wtórował irański minister obrony generał Amir Hatami.

Czołg zaprezentowano w marcu 2017 roku w kompleksie przemysłu pancernego Bani-Haszem, w miejscowości Dorud w ostanie Lorestan. Chełpiono się wówczas, że jest zbudowany w całości w Iranie, a w niektórych aspektach przewyższa T-90MS. Pierwsze wzmianki pojawiły się już ponad cztery lata temu. W sierpniu 2016 państwowa telewizja TeleWebion pokazała jego pierwsze ujęcia.

Uzbrojony jest w armatę gładkolufową 2A46M kalibru 125 milimetrów z przedmuchiwaczem i zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra umiejscowione na szczycie wieży. Pojazdy trafią do irańskich wojsk lądowych i wojsk pancernych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Nadal jednak nie wiadomo, ile sztuk otrzymają irańscy pancerniacy ani do których jednostek trafią.

Zobacz też: Modernizacja tureckich Leopardów 2

(mehrnews.com)

Iran Defence Forum, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International