Indyjskie ministerstwo obrony podpisało 12 lutego kontrakt z amerykańską filią przedsiębiorstwa SIG Sauer umowę na dostawę karabinków automatycznych SIG716-G2. Prowadzony w trybie przyspieszonym zakup jest efektem pogłębiającego się chaosu w zaopatrzeniu indyjskich sił zbrojnych w nową broń długą.

Już w połowie stycznia resort obrony podjął decyzję o zakupie 72 400 karabinków kalibru 7,62 milimetra za mniej więcej 72 miliony dolarów. Wojska lądowe mają otrzymać 66 400 sztuk nowej broni, siły powietrzne – 4 tysiące, a marynarka wojenna – 2 tysiące. Na podpisanie czeka również kontrakt na 93 895 karabinków automatycznych kalibru 5,56 milimetra. Najprawdopodobniej będą to SIG516. W postępowaniu odpadły izraelski ACE1 i produkowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich CAR 817.

SIG516/716 to kolejna broń korzystająca z rozwiązań znanych z AR-15/M16 strzelająca amunicją NATO kalibrów 5,56 i 7,62 milimetra. Do tej pory karabinki były wybierane głównie przez siły policyjne, jednostki antyterrorystyczne i specjalne. Jedynym do tej pory wojskowym użytkownikiem SIG516 jest meksykańska piechota morska. SIG Sauer oferuje również wersję przystosowaną do rosyjskiej amunicji 7,62×39 milimetra.

Poszukiwania nowej broni długiej dla indyjskich sił zbrojnych, która zastąpiłaby rodzimy karabinek INSAS, mają już długą historię i liczne zwroty akcji. W marcu 2016 roku miały rozpocząć się dostawy rodzimego karabinka Excalibur kalibru 5,56 milimetra. Wojskowi odrzucili jednak broń jako niespełniającą wymogów. We wrześniu 2016 roku ogłoszono przetarg na zakup 185 tysięcy karabinków automatycznych na amunicję 7,62 milimetra NATO, który jak widać, z biegiem lat stopniał. W następnym miesiącu nastąpił kolejny zwrot akcji. Wojsko ogłosiło, że Excalibur jednak wejdzie do służby jako broń przejściowa.

Zawirowania związane były między innymi z opracowywanym przez DRDO karabinkiem MCIWS (Multi Caliber Individual Weapon System). Projekt zakłada stworzenie modułowej broni strzeleckiej przystosowanej do amunicji 5,56 milimetra NATO, rosyjskiej 7,62×39 milimetra oraz perspektywicznego naboju 6,8 milimetra. Prace przedłużały się i w pewnym momencie zdawało się nawet, że program upadł, ale we wrześniu ubiegłego roku DRDO ogłosiło gotowość do produkcji seryjnej. Obecnie MCIWS ma przechodzić próby, ale deklaracje DRDO wydają się zbyt optymistyczne w obliczu zakupu SIG716.

Zobacz też: Nowe karabiny dla Pakistanu

(janes.com, thehindu.com)

SIG Sauer