Minął już rok od rozpoczęcia programu pilotażowego wprowadzania specjalnych kapsuł do snu w należącej do systemu NORAD bazie Kanadyjskiego Sektora Obrony Powietrznej (CADS) w North Bay w prowincji Ontario. Urządzenia mają zapewnić personelowi stacjonującego tam 22. Skrzydła Royal Canadian Air Force, niezależnie od stopnia i specjalności, warunki do iście królewskiej drzemki.

North Bay działa siedem dni w tygodniu i przez okrągłą dobę. W ciągu roku monitoruje 200 tysięcy lotów, w tym naprowadza kanadyjskie i amerykańskie myśliwce na potencjalnych naruszycieli obszaru powietrznego. Załoga bazy pracuje na dwie zmiany dwunastogodzinne, dzienną i nocną, co może być przyczyną nawarstwiającego się zmęczenia. Jak dotąd jednak kanadyjskie siły powietrzne nie zezwalały swojemu personelowi nawet na krótkie drzemki w godzinach pracy.

Teraz to się zdecydowanie zmienia. Za pomocą pozyskanego od US Air Force oprogramowania do diagnozowania kondycji psychofizycznej załogi oszacowano, że długie godziny czuwania i brak snu w godzinach nocnych mogą powodować zakłócenia rytmu serca i znaczne osłabienie koncentracji, porównywalne do zawartości alkoholu we krwi rzędu 0,8 promila. A po zakończonym dyżurze pracownik musi jeszcze udać się do domu, czasem przebijając przez burzę śnieżna.

Latem ubiegłego roku RCAF otrzymał trzy kapsuły do snu. Odcinają one żołnierzy od światła i dźwięku – z wyjątkiem ważnych komunikatów. Nie mają generujących elektromagnetyczny smog łącz typu Wi-Fi czy Bluetooth. Są łatwe do utrzymania w czystości, proste w transporcie i obsłudze. Każdy użytkownik systemu ma zaś do dyspozycji wieszak na ubranie, poduszkę i koc.

Dotychczas dostarczoną do North Bay liczbę kapsuł można uznać za symboliczną (sam personel 21. Eskadry Wczesnego Ostrzegania i Kontroli to blisko 200 osób). Pozytywny PR wskazuje jednak, że rozwiązanie przyjmie się tam na dłużej. Same kapsuły są bowiem częścią szerszego programu edukacyjnego, który przewiduje między innymi naukę „strategicznego” picia kawy.

Zobacz też: Kanadyjczycy ponownie w NATO-wskich AWACS-ach

(rcaf-arc.forces.gc.ca)

Royal Canadian Air Force / Corporal Rob Ouellette