Jak poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony w przyszłym tygodniu odbędą się testy poligonowe pierwszej i jedynej na świecie kaplicy spadochronowej. W testach będą uczestniczyć także kapelani polowi wojsk powietrznodesantowych.

Kaplica wyposażona w podwozie kołowe jest przystosowana do zrzucania na spadochronach. Całe wyposażenie liturgiczne jest wykonane z niełamliwych materiałów i przechowywane w specjalnej skrzyni. Oprócz tego kaplica wyposażona jest w generator dieslowski, klimatyzację, a nawet lodówkę. Cały ten ekwipunek uzupełnia sprzęt multimedialny, w tym projektor oraz miniaturowa scena teatralna!

Większość uczestniczących w testach prawosławnych kapelanów jest doświadczonymi spadochroniarzami, niektórzy wykonali już ponad 500 skoków. Testy mają zostać przeprowadzone na poligonie pod Riazaniem i potrwać cały tydzień.

Jak wyjaśnia naczelny kapelan wojsk powietrznodesantowych archiprezbiter Michaił Wasiljew wiele rytuałów kościoła prawosławnego wykorzystuje liczne przedmioty liturgiczne. Z tego powody przeprowadzenie nabożeństwa bez kaplicy jest często niemożliwe. Liczba prawosławnych chrześcijan w szeregach rosyjskich spadochroniarzy wynosi według ostatnich danych 90%.

(RIA Novosti)