Idąc za przykładem Amerykanów, kanadyjskie siły zbrojne postanowiły kupić dla swoich żołnierzy próbną partię wytwarzających energię elektryczną nakolanników PowerWalk. W ramach podpisanego 8 grudnia kontraktu o wartości 1,16 miliona dolarów kanadyjskich (około 3,2 miliona złotych) firma Bionic Power z Vancouver dostarczy trzydzieści par takich urządzeń, które posłużą do testów.

Nakolanniki PowerWalk, o których pisaliśmy rok temu, to rodzaj egzoszkieletu obejmującego dolne kończyny żołnierza. Zadaniem urządzenia jest zamiana energii wytwarzanej przez poruszającego się człowieka w energię elektryczną. Ma to zapewnić żołnierzom niezależne źródło zasilania i zmniejszyć wagę ich ekwipunku. Dzięki temu patrole mają być bardziej efektywne i mniej uciążliwe dla środowiska.

Jak mówi Yad Garcha, dyrektor zarządzający spółki Bionic Power, testy u różnych użytkowników są dowodem poważnego zainteresowania nakolannikami, pozwalają je dopracować i przygotowują firmę do rozpoczęcia produkcji masowej. Każdy z odbiorców ma też swoje specyficzne wymagania, od wielkości baterii, które mają być ładowane, po rodzaj użytego na konstrukcji kamuflażu.

Dostawy dla Kanady mają być zrealizowane jeszcze w tym miesiącu, zaraz po zaplanowanej dostawie pierwszej partii PowerWalk dla US Army i US Marine Corps. Kanadyjskie wojska lądowe zapowiedziały, że po zakończeniu prób ich wynikami podzielą się z producentem. Wyraziły też zgodę, by w przyszłości z informacji tych mogły skorzystać inne podmioty zainteresowane zakupem urządzenia.

Zobacz też: Mechaniczne trzecie ramię dla żołnierzy US Army

(bionic-power.com)

Bionic Power