Kanadyjskie siły powietrzne wyślą do Rumunii pięć myśliwców CF-188 Hornet w ramach misji air policing. Personel misji będzie stanowić 135 żołnierzy. Kanadyjska zmiana potrwa od września do końca grudnia.

Misja jest częścią kanadyjskiej operacji „Reassurance”, w ramach której siły zbrojne tego państwa są rozmieszczane w Europie Centralnej i Wschodniej w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Częścią wzmocnionej obrony NATO są liczniejsze od 2014 roku kontyngenty misji air policing prowadzonych w państwach bałtyckich oraz nad Morzem Czarnym.

W przeszłości kanadyjskie lotnictwo już czterokrotnie brało udział w podobnych misjach, w tym dwa razy w Rumunii. Za pierwszym razem Hornety stacjonowały w bazie Campia Turzii od kwietnia do sierpnia 2014 roku. W ostatnim kwartale 2014 roku kanadyjskie samoloty uczestniczyły w „Baltic Air Policing”, w maju i czerwcu 2017 roku były rozlokowane na Islandii, a od września do końca zeszłego roku ponownie bazowały w Rumunii.

Kanadyjczycy przejma odpowiedzialność z rąk Brytyjczyków, którzy w czasie swojej tury wykorzystywali myśliwce Typhoon. NATO-wskie samoloty stacjonują w bazie Mihail Kogălniceanu.

Zobacz też: Amerykańskie F-15 na ćwiczeniach w Rumunii

(ml-fd.caf-fac.ca)

Maciej Hypś, Konflikty.pl