Kanada podjęła decyzję o powtórnym zaangażowaniu się w program NATO Airborne Warning and Control Systems – wspólnym użytkowaniu samolotów wczesnego ostrzegana i kontroli (AWACS) E-3A Sentry. NATO posiada szesnaście samolotów tego typu.

Kanada była wśród dwunastu państw założycieli programu NATO AWACS, ale w 2011 roku ogłosiła wycofanie się z niego, co zostało ostatecznie zrealizowane w 2014 roku. Ten ruch pozwolił Kanadzie zaoszczędzić około 40 milionów dolarów rocznie. Decyzja spotkała się z krytyką ze strony pozostałych członków NATO, ale Kanada argumentowała, że jej załogi nadal będą służyły w AWACS-ach należących do US Air Force.

Aktualny rząd premiera Justina Trudeau z partii liberalnej zmienił wcześniejszą decyzję konserwatystów. Minister obrony Harjit Sajjan stwierdził, że NATO jest fundamentem kanadyjskiego systemu bezpieczeństwa i dlatego jego kraj ponownie zaangażuje się w program NATO AWACS. Ponadto Kanada jest teraz mocno zaangażowana w Europie, ponieważ przewodzi grupie bojowej na Łotwie i szkoli wojska ukraińskie, a NATO-wskie AWACS-y od pewnego czasu często operują właśnie w tym rejonie kontynentu.

Zobacz też: NATO wycofuje E-3

(defensenews.com)

Airwolfhound, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic