Jak ogłosił kanadyjski minister obrony narodowej Peter Gordon MacKay, jego rząd planuje zainwestowanie ponad pół miliarda dolarów kanadyjskich (470-480 milionów w USD) w rozwój CFB (Bazy Sił Kanadyjskich) Trenton w prowincji Ontario i stacjonującego tam 8. Skrzydła kanadyjskich sił powietrznych (AIRCOM).

„Trenton to jedna z najbardziej zapracowanych baz lotniczych w Kanadzie”, tłumaczy pan MacKay. „Zgodnie z kanadyjską strategią obronną ta pięćsetmilionowa inwestycja zapewni nie tylko rozwój infrastruktury, ale też powiększenie bazy w oczekiwaniu na przybycie Joint Task Force 2 [jednostki specjalnej tamtejszych sił zbrojnych].” Oznacza to powstanie w ciągu najbliższych pięciu lat nowych dróg kołowania, hangarów i innych elementów infrastruktury.

Przeniesienie JTF 2 do bazy Trenton jest nieplanowanym skutkiem starań kanadyjskiego rządu, by utrzymywać możliwie największy potencjał antyterrorystyczny. Doszło więc do tego, że jednostka „wyrosła” z dotychczasowej siedziby w Dwyer Hill Training Centre. Przeprowadzka wiąże się oczywiście ze wzbogaceniem bazy o instalacje potrzebne dla zakwaterowania i trenowania komandosów.

Obecnie w Trenton stacjonują maszyny transportowe C-17 Globemaster III (znane w Kanadzie jako CC-177) i latające tankowce Airbus A310 Polaris (CC-150), a przybyć mają – poza JTF 2 – także samoloty C-130J Hercules.

(forces.gc.ca, defenseindustrydaily.com)