Rząd Kanady anulował program pojazdu opancerzonego CCV (close combat vehicle). Decyzja ta nie była zaskoczeniem w świetle ostatnich cięć budżetowych.

Celem programu CCV było pozyskanie pojazdu opancerzonego mogącego wypełnić lukę pomiędzy kołowymi bojowymi wozami piechoty LAV III, a czołgami podstawowymi Leopard 2. Kanadyjska armia była zainteresowana nabyciem 108 pojazdów z opcją na 30 dodatkowych. Koszt programu był wyceniany na dwa miliardy dolarów amerykańskich, jednak Ottawa żądała od ewentualnego kontrahenta offsetu w wysokości 100% poniesionych wydatków.

W konkursie na wóz bezpośredniego wsparcia uczestniczyły Nexter, BAE Systems oraz General Dynamice Land Systems. Termin składania ofert upływał 23 grudnia. Kanadyjska armia zdecydowała jednak o nie wyłanianiu zwycięzcy i ponownym przeanalizowaniu własnych potrzeb w zakresie pojazdów opancerzonych. W ostatnich latach budżet kanadyjskiego departamentu obrony został zmniejszony o około 10% i w mijającym roku wynosił 3,3 miliarda amerykańskich dolarów.

(army-technology.com, canadiandefence.com)

Ox glennwhite via Wikimedia Commons