Przedsiębiorstwo General Dynamics Land Systems–Canada poinformowało o podpisaniu aneksu do umowy z kanadyjskim ministerstwem obrony. Dzięki temu przedsiębiorstwo z siedzibą w Londynie w stanie Ontario zmodernizuje 141 kołowych bojowych wozów piechoty LAV III do wersji LAV 6.0 za 404 miliony dolarów kanadyjskich. Kanadyjski oddział będzie prowadził całość prac w Londynie w stanie Ontario. Firma utworzy 250 nowych stanowisk pracy, co stanowi więcej niż 10 procent dotychczasowego stanu. Prace mają rozpocząć się w najbliższych miesiącach, zaś wszystkie pojazdy trafią do odbiorcy do końca 2019 roku.

W zakładach firmy pojawił się również minister obrony Harjit Singh Sajjan, który osobiście poinformował o modernizacji 141 pojazdów. W latach 2006-2010 z przerwami służył w Afganistanie jako oficer 10. Dywizji Górskiej i dobrze zna te pojazdy. – Nasi żołnierze zasługują na najlepszy sprzęt, aby dobrze realizować postawione przed nimi zadania. LAV III to pojazd sprawdzony w walce. Osobiście widziałem jego możliwości podczas misji patrolowych i wiem, że sprawdza się w przypadku ratowania życia naszych żołnierzy – powiedział Sajjan.

Kontrakt na modernizację 550 LAV-ów III podpisano w październiku 2011 roku. Wartość umowy wyniosła 1,06 miliarda dolarów kanadyjskich. Pierwsze 66 pojazdów kanadyjskie wojska lądowe odebrały w styczniu 2013 roku. Od 2011 roku General Dynamics Land Systems–Canada zmodernizowało i dostarczyło 409 pojazdów tego typu.

Na mocy tego porozumienia podczas prac modernizacyjnych bojowe wozy piechoty otrzymują dodatkowy pancerz, zmodyfikowane podwójne dno kadłuba (Double-V-Hull), mocniejsze silniki Caterpillar 450. Ponadto montowany jest zautomatyzowany system kierowania ogniem i instalowane są odbiorniki nawigacji GPS. Bez zmian pozostanie uzbrojenie w postaci armaty M242 Bushmaster kalibru 25 milimetrów. Masa własna pojazdu wzrosła z 16 do 24 ton.

Kanadyjskie wojska lądowe dysponują obecnie 651 LAV-ami III, w przeszłości używano ich jako podstawowe wozy bojowe kontyngentu w Afganistanie. Celem programu modernizacyjnego jest wydłużeniu czasu ich służby do roku 2035.

Zobacz też: Kontrakt na LAV-y dla Arabii Saudyjskiej przed sądem

(ottawacitizen.com)

Master Corporal Jonathan Barrette, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic