Jeszcze w tym roku Federalny Urząd do spraw Wyposażenia Bundeswehry (BAAINBw) ma podpisać z Saabem kontrakt na dostawy systemu kamuflażu mobilnego MCS dla wozów rozpoznawczych Fennek. System ma utrudnić wykrycie pojazdów w lesie, warunkach zimowych i pustynnych.

Fennek nie będzie pierwszym wozem bojowym Bundeswehry wyposażonym w MCS. System wszedł na wyposażenie niemieckich sił zbrojnych już w roku 2008 pod nazwą Multispektraler Mobiler Tarnsatz (MMT, multispektralny mobilny zestaw kamuflujący). Do tej pory był wykorzystywany na czołgach podstawowych Leopard 2, bojowych wozach piechoty Marder, transporterach opancerzonych Boxer i haubicach samobieżnych PzH 2000.

Promowany także pod nazwą Barracuda, MCS (Mobile Camouflage System) redukuje pola fizyczne pojazdów, utrudniając wykrycie wzrokowymi i technicznymi środkami obserwacji, ale także w podczerwieni i za pomocą radiolokatorów. Jednym z przykładów wielostronnego podejścia jest opracowana z myślą o działaniach w gorących strefach klimatycznych funkcja CoolCam, która redukuje ślad cieplny wytwarzany przez ludzi i sprzęt wewnątrz pojazdu.

Zobacz też: Kompania niemieckich Leopardów 2 otrzyma Trophy

(esut.de)

Saab