Niemiecki inspektor wojsk lądowych, Generalleutnant Alfons Mais, potwierdził, że w kompaniach wsparcia batalionów niemieckiej piechoty zmotoryzowanej (Jägerbataillon) kołowe transportery opancerzone Boxer zajmą miejsce lekkich pojazdów opancerzonych Wiesel. Uzbrojone Boxery otrzymały już przezwisko „Kampfboxer“.

O zastąpieniu Wieseli wozem o większych możliwościach, przede wszystkim w zakresie przeżywalności na polu walki i siły ognia, mówiono w Bundeswehrze od roku 2017, jednak dopiero pod koniec ubiegłego roku sprawy zaczęły nabierać tempa.

Od samego początku wojskowi wskazywali, że optymalnym wyborem będzie Boxer wyposażony w wieżę Lance Rheinmetalla z działkiem kalibru 30 milimetrów i wyrzutnią pocisków przeciwpancernych MELLS (Spike-LR). Standard takich wozów byłby zbliżony do rozpoznawczych Boxerów zamówionych przez Australię.

Ministerstwo obrony nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie wyboru wieży dla „Kampfboxera“, ale płynące z Berlina wieści wskazują właśnie na Lance. Brak także informacji o planowanym terminie złożenia zamówienia. Aby zmieścić się w harmonogramie reorganizacji wojsk lądowych Dywizja 2027, kontrakt musiałby zostać podpisany najpóźniej w przyszłym roku.

Generał Mais mówił o zapotrzebowaniu na osiemdziesiąt pięć wozów w wersji wsparcia. Pokrywa się to z wcześniejszymi szacunkami mówiącymi o osiemdziesięciu do stu bojowych Boxerach. Obecnie kompanie ciężkie Jägerbataillon mają dwa plutony po sześć Wieseli. W jednym są pojazdy uzbrojone w działka kalibru 20 milimetrów, w drugim – z wyrzutniami pocisków przeciwpancernych TOW, a niedługo już MELLS.

Po przezbrojeniu na Boxery kompania ma liczyć trzy plutony po cztery wozy. „Kampfboxery“ mają też trafić do 231. batalionu strzelców górskich. Tym samym Wiesele pozostaną jedynie na wyposażeniu jednostek powietrznodesantowych, jednak i tam ich dni są policzone. Trwają już prace nad demonstratorem nowego lekkiego wozu bojowego LuWA (Luftbeweglicher Waffenträger – transportowany drogą powietrzną nosiciel uzbrojenia).

Zobacz też: USA: Problemy z gotowością „samolotu dnia sądu ostatecznego”

(esut.de)

Rheinmetall