Wczoraj w polskich księgarniach pojawiła się książka Roberta Jacksona „Kampanie morskie od I wojny światowej do dzisiaj”. Nasz serwis objął ją patronatem medialnym.

Książka na polski rynek wydawniczy trafiła staraniem oficyny Almapress. Jest pozycją przekrojową, która wiele problemów zasygnalizuje i pobudzi do dalszego studiowania. Na 320 stronach nie da się wyczerpująco opowiedzieć całej, tak bogatej, historii wojen na morzu. Robert Jackson skupia się na kampaniach morskich z drugiej wojny światowej, ale też część książki przeznacza na wprowadzenie do tematu, pierwszą wojnę światową i dwudziestolecie międzywojenne. Książkę kończy rozdział o bataliach na morzu po 1945 roku. Publikacja jest solidnie wydana, w grubej oprawie, i bogato ilustrowana, a przede wszystkim zawiera szczegółowe dane na temat uzbrojenia stosowanego na morzu.

Książka jest dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa.


Informacja o książce

Strategia oraz taktyka walki morskiej, a także broń używana do jej prowadzenia, znacznie zmieniły się od czasów I wojny światowej. Dziś w bitwach morskich nie królują wielkie pancerniki, ale jeszcze większe od nich lotniskowce.

Książka zawiera 300 kolorowych i czarno-białych fotografii oraz ilustracji. To kompletny przewodnik po historii rozwoju okrętów nawodnych i podwodnych oraz po rodzajach broni marynarki wojennej od wybuchu I wojny światowej. Opisano w niej wszystkie najważniejsze bitwy XX wieku, od bitwy jutlandzkiej po zatopienie Bismarcka, od bitwy pod Midway po zimnowojenny pat i zatopienie krążownika General Belgrano w 1982 roku. Książka przedstawia też najnowszą technologię marynarki wojennej.

Dzięki specyfikacjom technicznym, przekrojowym ilustracjom oraz szczegółowym danym na temat uzbrojenia i opancerzenia książka pokazuje zmianę znaczenia pancerników, niszczycieli, fregat, okrętów podwodnych, krążowników i lotniskowców w XX i XXI wieku. Kampanie morskie od I wojny światowej do dzisiaj to miarodajny przewodnik po taktyce i strategii walki na morzach i oceanach od początku XIX wieku do czasów współczesnych.

Robert Jackson jest byłym pilotem i instruktorem nawigacji. Obecnie jest pisarzem, zajmującym się tematyką wojsk lądowych, marynarki wojennej i lotnictwa. Napisał ponad 90 książek.