Dowódca Królewskiej Marynarki Wojennej Kambodży, wiceadmirał Tea Vinh poinformował o prowadzeniu rozmów z Chinami w sprawie nabycia dwóch okrętów wojennych. Najprawdopodobniej chodzi o eksportowy wariant fregat typu 054A.

Para okrętów tego typu, Lanzhou i Sanya, wraz z zaopatrzeniowcem Qinghaihu odwiedziła Kambodżę w ubiegłym tygodniu. Przy tej okazji doszło do pierwszych wspólnych manewrów morskich. Wiceadmirał Tea Vinh zwiedził chińskie jednostki i przyznał, że fregaty zrobiły na nim duże wrażenie. Kambodżańska marynarka wojenna jest najsłabsza w regionie i konieczność jest wzmocnienia już kilka lat temu przebiła się do świadomości rządzących. Problemem pozostaje jednak cały czas brak odpowiednich funduszy.

Kambodża jest największym odbiorcą chińskiego sprzętu i pomocy wojskowej w Azji Południowo-Wschodniej. Jednocześnie marynarka wojenna tego kraju, złożona z w większości przestarzałych kutrów torpedowych i rakietowych oraz patrolowców zdecydowanie potrzebuje modernizacji. Pytaniem pozostaje, czy poradzi sobie z eksploatacją tak dużych i zaawansowanych okrętów jak typ 054A. Powstałe na bazie fregat korwety typu C28A zostały już zamówione przez Algierię i są oferowane Malezji.

(phnompenhpost.com, fot. U.S. Navy photo/ Mass Communication Specialist 1st Class Shannon Renfroe