Już niebawem WMF zacznie przezbrajać będące w służbie fregaty projektu 11356 Krivak IV w systemy z naddźwiękowymi pociskami samosterującymi Kalibr. Dokonane zmiany mają na celu w wzmocnienie potencjału uderzeniowego rosyjskiej floty.

Montażem zajmie się stocznia w Bałtijsku, która otrzyma wspomniane systemy do końca 2014 roku. Te z kolei zostaną wyprodukowane przez stocznię Jantar w Kaliningradzie. Zgodnie z zawartą umową, w pierwszym rzucie wyposażone zostaną są trzy korwety, a po nich kolejne trzy.

Okręt projektu 11356(w kodzie NATO: Krivak IV) jest fregatą zaprojektowaną do zwalczania okrętów nawodnych, okrętów podwodnych oraz celów powietrznych. Okręty mają możliwość samodzielnej walki morskiej, uczestniczenia w operacjach desantowych oraz wykonywania operacji eskortowania innych okrętów.

Zasięg samosterujących pocisków rakietowych kompleksu Kalibr kształtuje się różnie, w zależności od wersji. W przypadku przenoszenia głowic konwencjonalnych o masie 300-400 kilogramów wynosi od 300 kilometrów do 2,5 tysiąca kilometrów. Gdy są uzbrojone w głowicę jądrową, zasięg ulega ograniczeniu. Posiadają radiolokacyjny system naprowadzania, który umożliwia trafienie w cel z dokładnością 2-3 metrów.

W skład systemu wchodzą pociski przeciwokrętowe 3M54E, rakietotorpedy 92RE i pociski manewrujące 3M14E do zwalczania celów lądowych.

(en.rian.ru)