Korea Aerospace Industries prowadzi obecnie intensywną promocję samolotu T-50 Golden Eagle w Malezji. Koreańczycy liczą na to, że ich maszyna zostanie wybrana do dwóch ról: samolotu szkolno-treningowego i lekkiego samolotu uderzeniowego.

Na targach LIMA 17 znalazło się duże stoisko wystawowe KAI. Poza tym w pokazach w locie bierze udział południowokoreański zespół akrobacyjny Black Eagles, latający od 2009 roku właśnie na T-50 w wersji B. Koreańczycy muszą jednak ograniczyć się na razie do rozpoznania terenu przed ewentualną walką, gdyż na razie malezyjskie wojska lotnicze nie rozpisały przetargu na nowy samolot szkolny. W przypadku lekkiego samolotu bojowego sytuacja jest jeszcze bardziej zagmatwana, gdyż nie wiadomo, czy Malezja w ogóle nie zrezygnuje z tej klasy maszyn. Jeśli jednak nie, to Koreańczycy będą potencjalnie w dobrej sytuacji.

W przyszłości KAI chce się skupić na produkcji Golden Eagle’a w wersji szkolno-bojowej FA-50. Jest ona uzbrojona w działko i może przenosić nowoczesne uzbrojenie precyzyjne. W styczniu FA-50 przeszły chrzest ogniowy w barwach filipińskich wojsk lotniczych. FA-50 służą także w lotnictwie Korei Południowej (dwadzieścia sztuk) i 2 pod oznaczeniem T-50IQ – Iraku (zamówiono dwadzieścia cztery, niedawno rozpoczęły się dostawy).

Obecnie malezyjscy piloci odbywają szkolenie zaawansowane na samolotach Hawk Mk. 108 (sześć egzemplarzy) i MB-339CM (siedem egzemplarzy od chwili wypadku w maju ubiegłego roku). Hawki wykorzystywane są także w lekkiej wersji uderzeniowej Mk. 208 (trzynaście sztuk). Już od wielu lat w Kuala Lumpur panuje przekonanie, że w najbliższym czasie trzeba będzie szukać następcy obu typów, lecz wciąż brakuje woli politycznej.

Mimo że sytuacja lotnictwa bojowego jest lepsza niż lotnictwa szkolnego, przetargu na samoloty szkolne należy się spodziewać najwcześniej po rozstrzygnięciu przetargu na myśliwce wielozadaniowe, które zajmą miejsce MiG-ów-29N/UB. A rozstrzygnięcie kwestii myśliwców spodziewane jest około 2020 roku.

Zobacz też: Czwarty A400M dla Malezji

(flightglobal.com)

Republic of Korea Armed Forces, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic