Rosja zamówiła partię śmigłowców szturmowych Ka-52K (NATO: Hokum B), które będą częścią komponentu lotniczego okrętów desantowych typu Mistral. Zamówienie opiewa na trzydzieści dwie maszyny, będzie zrealizowane przez koncern Wiertolety Rossii.

Okręty typu Mistral mogą pomieścić około szesnastu śmigłowców różnych klas. W przypadku Rosji dokładnego składu komponentu lotniczego jeszcze nie ustalono, ale wśród możliwych opcji wymienia się następujące zestawienie: osiem szturmowych Ka-52K, osiem transportowo-szturmowych Ka-29TB i jeden lub dwa ratownicze Ka-27PS. Co prawda nie wspomina się na razie o zamówieniu dwóch ostatnich, ale śmigłowce tych typów znajdują się już w służbie i można je wykorzystać na nowych okrętach.

Z uwagi na to, że śmigłowce Kamowa są wyższe od innych (podwójny wirnik), zamówione przez Rosję Mistrale będą wyższe od francuskich z powodu podwyższenia hangaru. Inne zmiany konstrukcyjne obejmują wzmocnienie kadłuba, tak by okręty mogły operować na dalekiej północy przy silnym zalodzeniu, a także wzmocnione rakietowe uzbrojenie przeciwlotnicze i artyleryjskie do zwalczania celów morskich. Dzięki temu Mistrale będą mogły operować z mniejszą liczbą okrętów eskorty.

(janes.com, fot. Alex Beltyukov na licencji Creative Commons 3.0 via Wikimiedia Commons)

Alex Beltyukov, na licencji Creative Commons 3.0, Wikimiedia Commons