Australijskie ministerstwo obrony opublikowało 3 września zapytanie ofertowe w programie pozyskania armatohaubic samobieżnych kalibru 155 milimetrów. Mimo że nie ma jeszcze rozstrzygnięcia, w programie Protected Mobile Fires Land 8116 Phase 1 preferowanym zwycięzcą jest spółka Hanwha Defense Australia. Tym samym australijskie wojska lądowe prawdopodobnie otrzymają systemy artyleryjskie K9 Thunder.

Minister obrony Linda Reynolds ogłosiła, że do Australii trafi trzydzieści armatohaubic, piętnaście pojazdów zaopatrzenia/amunicyjnych i sprzęt towarzyszący. Wartość tej fazy programu Protected Mobile Fires Land 8116 szacuje się w zakresie od 900 milionów do 1,3 miliarda dolarów australijskich. Produkcja systemów artyleryjskich będzie odbywać się w zakładach w Geelong w stanie Victoria. One będą później odpowiedzialne także za wsparcie techniczne.

Pierwsze pojazdy mają trafiać do rąk żołnierzy począwszy od 2025 roku. Nie opublikowanego jednak żadnego szczegółowego harmonogramu. W przypadku wyboru oferty południowokoreańskiej haubice K9 i wozy amunicyjne K10 otrzymają oznaczenie lokalne. AS9 (K9 Thunder) otrzyma system kierowana ogniem Odin produkcji norweskiej spółki Kongsberg Defence & Aerospace. AS10 (K10) będzie mógł transportować maksymalnie 104 sztuki amunicji artyleryjskiej.

Wszystko wskazuje więc na to, że nie dojdzie do kolejnego pojedynku między przemysłem niemieckim i południowokoreańskim w Australii. Wcześniej w programie Mounted Close Combat Capability (Land 400 Phase 3) do rywalizacji stanęły Lynx KF41 i AS21 Redback. Zwycięzca zgarnie kontrakt na budowę i dostawę 450 bojowych wozów piechoty wraz z 17 wozami zabezpieczenia technicznego. Tym razem rywalem AS9 miała być armatohaubica PzH 2000.

Program Protected Mobile Fires LAND 8116 Phase 1 wskrzeszono oficjalnie 3 lipca, ale po raz pierwszy na poważnie noszono się z zamiarem reaktywacji zakupu samobieżnych armatohaubic jeszcze w maju 2019 roku. Potrzeba pozyskania tego typu uzbrojenia sięga 2009 roku, gdy Australijczycy w programie modernizacji artylerii Land 17 planowali pozyskanie najpierw haubic M777, a później – jednostek samobieżnych. W 2012 roku porzucono jednak bardziej kosztowny drugi punkt przedsięwzięcia. Na wyposażeniu wojsk lądowych znalazły się jedynie haubice M777A2.

Z dokumentu planistycznego 2020 Force Structure Plan wynika, że następny etap programu – Protected Mobile Fires Land 8116 Phase 2 – rozpocznie się pod koniec 2020 roku, a jego celem będzie zapewnienie dodatkowych zdolności jednostkom artylerii. Dokument zakłada dalekosiężne plany, które mają zmaterializować się w ramach trzeciego etapu. Protected Mobile Fires Land 8116 Phase 3 ma rozpocząć się w połowie 2030 roku i przewiduje modernizację Mid-Life Upgrade.

Zobacz też: Naval Group i Nexter pracują nad działem elektromagnetycznym

(janes.com, armyrecognition.com)

MKFI, domena publiczna