Siergiej Mariczew, jeden z dyrektorów stoczni Zwiezdoczka z Siewierodwińska, poinformował, że pierwszy z okrętów podwodnych typu Boriej, K-535 Jurij Dołgorukij, w najbliższej przyszłości przejdzie remont. Będzie to pierwsza bardziej poważna renowacja od wprowadzenia do służby w 2013 roku.

Konkretnej daty jeszcze nie wyznaczono, ale ma być to kwestią czasu. Stocznia oczekuje na decyzję z ministerstwa obrony i jest w trakcie kompletowania dokumentacji odnośnie do formalnego przyjęcia okrętu podwodnego do suchego doku.

Mariczew nie wyjawił ani przybliżonych dat rozpoczęcia i zakończenia remontu, ani dokładnego harmonogramu i skali prac. Stwierdził lakonicznie, że będzie to remont średni. Jako powód dość szybkiej decyzji o odnowieniu pierwszego z Boriejów podał intensywne wykorzystywanie okrętu podczas ćwiczeń, w tym testów Buławy, i setki tysięcy mil morskich przebytych jeszcze przed przyjęciem do służby.

W ostatnim czasie załoga pozostającego w zanurzeniu w Morzu Białym Jurija Dołgorukiego odpaliła salwę czterech pocisków balistycznych R-30 Buława.

Obecnie pod Banderą Świętego Andrzeja pływają trzy okręty typu Boriej: Jurij Dołgorukij, Aleksandr Niewskij i Władimir Monomach. Po zarzuceniu planów budowy Boriejów-B zdecydowano, że docelowo w służbie ma znaleźć się aż czternaście okrętów 955 i 955A.

Zobacz też: Niepewny remont krążownika Moskwa

(thediplomat.com, tass.com)

Андрей Лузик, Mil.ru