Boeing i US Air Force potwierdziły, że toczą negocjacje w sprawie przeznaczenia dwóch Boeingów 747-8, które miały trafić do upadłej rosyjskiej linii lotniczej Transaero, do przerobienia na nowe samoloty dla prezydenta Stanów Zjednoczonych. Rosyjska linia lotnicza wstrzymała działalność w październiku 2015 roku i od tego czasu dwa Boeingi stoją na lotnisku Southern California Logistics Airport w Victorville.

Rzeczniczka sił powietrznych powiedziała, że negocjacje są już w końcowej fazie i zakup obu samolotów jest bliski. W styczniu 2016 roku zdecydowano, że Boeing 747-8 będzie bazą dla nowego samolotu prezydenckiego, który zastąpi obecnie używane maszyny zbudowane na kadłubach Boeingów 747-200. Przejęcie wyprodukowanych już samolotów może pomoc obniżyć koszty opracowania nowego wariantu, które szacowane są na 3,7 miliarda dolarów w ciągu dwunastu lat.

W czasie kampanii wyborczej i po objęciu urzędu Donald Trump wielokrotnie krytykował program nowego samolotu prezydenckiego za zbyt wysoką cenę. Według cennika producenta nowy 747-8 kosztuje 387 milionów dolarów.

(ainonline.com)

US Federal Government