26 listo­pada w bazie lot­ni­czej Clark Field w Pampandze na Filipinach odbyła się uro­czy­stość prze­ję­cia przez siły zbrojne tego kraju pary śmi­głow­ców bojowych Bell AH-1F Cobra, które zostały podarowane przez wła­dze Jordanii. Śmigłowce przybyły na pokładzie samolotu transportowego An-124 Antonow.

Maszyny będą wykorzystywane głównie w misjach wsparcia powietrznego. Zarówno w operacjach bezpieczeństwa wewnętrznego, jak i działaniach antyterrorystycznych.

Umowa o podarowaniu Filipinom dwóch śmigłowców Bell AH-1F Cobra została podpisana we wrześniu ubiegłego roku. Same śmigłowce zostały przekazane za darmo, ale filipińskie siły powietrzne wydały 45,7 miliona filipińskich peso (około 900 tysięcy dolarów) na konserwację i części zamienne do nocnego systemu celowania. Poniosły również koszty transportu śmigłowców z Jordanii.

Dodatkowo czterech pilotów filipińskich sil powietrznych przechodziło od kilku miesięcy intensywne szkolenie w Jordanii z zakresu obsługi śmigłowców Bell AH-1F Cobra.

W wywiadzie dla lokalnych mediów Hermogenes Esperon Jr, doradca prezydenta Filipin do spraw bezpieczeństwa narodowego stwierdził, że obie maszyny powinny trafić do służby do końca grudnia, po serii testów i prób.

Zobacz też: Filipiny kupią Black Hawki i T129

(news.abs-cbn.com,philstar.com,)

United States Marine Corps