Dwór Haszymidzkiego Królestwa Jordanii wydał komunikat prasowy, w którym poinformował, że 19-letnia księżniczka Salma bint Abdullah stała się pierwszą jordańską kobietą, która ukończyła szkolenie uprawniające do zajęcia miejsca za sterami myśliwca. Salma w listopadzie 2018 roku ukończyła ośmiotygodniowy kurs Commissioning Course Short Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst (na pograniczu hrabstw Berkshire i Surrey w Wielkiej Brytanii).

W ceremonii w pałacu Al-Husajnijja w Ammanie wzięli udział poza jej ojcem, królem Abdullahem II, królowa Rania Al-Abdullah i książę Al-Husajn ibn al-Abdullah. Przybyli również generał dywizji Jusef Hunejti, który jest przewodniczącym połączonych szefów sztabu jordańskich sił zbrojnych, dowódcy Królewskich Jordańskich Sił Powietrznych, komendant szkoły lotniczej imienia Króla Husajna (w bazie Al-Mafrak) i dowódca skrzydła myśliwskiego tej szkoły.

Członkowie jordańskiego dworu w przeszłości odbywali już kursu w brytyjskiej akademii. Ciocia Salmy, księżniczka Aisza bint Husajn, była pierwszą Arabką, która uczęszczała do Sandhurst i ukończyła studia w 1987 roku. Później służyła w siłach specjalnych Jordanii. Kolejna ciocia, księżniczka Iman, ukończyła studia w 2003 roku.

Salma bint Abdullah nie jest jednak pierwszą, która w Jordanii ukończyła szkolenie z pilotażu. Pierwszą jordańską lotniczką została kadet Aja Baszir Ibrahim Al-Surany, która w bazie Fort Indiantown Gap w Pensylwanii ukończyła szkolenie teoretyczne i praktyczne, pilotując śmigłowce OH-58 Kiowa i UH-60M Black Hawk.

Jordańskie wojska lotnicze posiadają obecnie około czterdziestu myśliwców F-16A Fighting Falcon i szesnaście dwumiejscowych F-16B.

Zobacz też: Indie: Pierwsza lotniczka dopuszczona do dziennych lotów bojowych

(jpost.com)

US Air Force