Boeing i Embraer ogłosiły, że powołały spółkę joint venture w celu wspólnej promocji samolotu transportowego KC-390 i innych produktów militarnych. Podobna spółka została powołana przez obie firmy w segmencie małych samolotów komunikacyjnych.

Obaj producenci współpracują przy KC-390 od sześciu lat. Nowa spółka ma się zajmować globalnym marketingiem oraz usprawnieniami na polach inżynierii i łańcucha dostaw. Nie oznacza to, że Boeing przejmie w całości program KC-390. Niezależność Embraera jako ważnej firmy zbrojeniowej była przedmiotem ostrej dyskusji politycznej w Brazylii. Rząd tego państwa zachował dla siebie złotą akcję i będzie miał prawo weta we wszystkich sprawach dotyczących własności Embraera.

W 2012 roku Boeing zgodził się dostarczać wsparcie techniczne dla KC-390, po tym jak sam zakończył produkcję większych C-17. Później porozumienie zostało rozbudowane o wspólny marketing.

KC-390 znajduje się na końcu fazy rozwoju. W czerwcu producent potwierdził, że do końca roku powinien dostarczyć brazylijskim siłom powietrznym pierwszy egzemplarz seryjny. Rozwój samolotu obfitował w przeszkody, wśród którym można wymienić kryzys gospodarczy w Brazylii czy wypadek jednego z prototypów w maju tego roku.

Zobacz też: Portugalia kupuje KC-390

(flightglobal.com)

Força Aérea Brasileira