Spółka Oshkosh Defence poinformowała o przeprowadzeniu na poligonie Redstone Arsenal w Alabamie próbnych strzelań przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin z wyrzutni umieszczonych na samochodzie opancerzonym JLTV. Wyrzutnię zintegrowano ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia dostarczonym przez przedsiębiorstwo Kongsberg, uzbrojonym w działko kalibru 30 milimetrów. Według przedstawicieli przedsiębiorstwa próby zakończyły się pełnym sukcesem.

– Udana demonstracja możliwości JLTV jeszcze bardziej podkreśla jego znaczenie wśród floty pojazdów wojskowych – powiedział George Mansfield, wiceprezes Oshkosh Defense. – JLTV jest dziś jedynym lekkim pojazdem taktycznym, który może wchodzić w skład manewrowych jednostek bojowych, przenosząc jednocześnie różne uzbrojenie i sprzęt, a także działając w trudnym terenie chronić naszych żołnierzy.

Na poligonie obecni byli amerykańscy wojskowi i przedstawiciele innych krajów, być może potencjalnych nabywców pojazdów lub pocisków. Warto przypomnieć, że na początku roku spółce Javelin Joint Venture przyznano kontrakt na produkcję 2100 pocisków w najnowszym wariancie FGM-148F. Javeliny F, które zastąpią pociski FGM-148E (Block I), z pewnością będą służyć jako uzbrojenie JLTV. W maju natomiast pojawiła się informacja, że Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych zamierza zamontować Tamiry, efektory Żelaznej Kopuły, na wozach tego typu.

Kilka dni wcześniej US Army podjęła ważną decyzję o uruchomieniu produkcji seryjnej w ramach programu Joint Light Tactical Vehicle. Udało się wyeliminować szereg usterek, które wystąpiły podczas wstępnej eksploatacji pojazdu przez żołnierzy 1. Brygady 3. Dywizji Piechoty z Fort Stewart w stanie Georgia. Informacja zwrotna od wojskowych, w tym z kilku ośrodków szkoleniowych, pozwoliła podjęcie formalnej decyzji o przejściu do produkcji pełnoskalowej.

Zobacz też: Szykuje się rekordowa sprzedaż amerykańskiej broni dla Tajwanu

(informacja prasowa Oshkosh Defense, army-technology.com)

Oshkosh Defense